מה יקרה לשוק הנדל״ן בשנת 2021?

תוכן עניינים

לשתף זה כייף:

תלוי מאוד את מי שואלים. אחרי שנה של טלטלה כלכלית ואי יציבות פוליטית וחברתית, קשה מאוד להעריך מה השנה הקרובה טומנת בחובה למשקיעים ולרוכשי הדירות. המגמה המסתמנת מסוף 2020 היא חיובית – בחודשים נובמבר-דצמבר 2020 עלו מחירי הדירות ב-0.9% ביחס לחודשיים שלפני כן.

המגמה הכללית של שנת 2020, על אף שהייתה סוערת, היא עלייה של 4% בשיעור מחירי הדירות. כמו כן, נרשם גם שיא של עשור לפחות במכירת דירות חדשות ב-2020, כאשר הגידול עומד על 14% – 38 אלף דירות חדשות, 5,000 יותר מבשנה שלפני כן. לאחר ההלם הראשוני שנרשם בחודשים מרץ-מאי 2020, תחילת המגפה, בהם נרשמה ירידה כוללת של 0.8%, נדמה שדווקא אי הוודאות הכלכלית דרבנה רוכשים רבים לעבר שוק הדירות, אולי על מנת לטמון את נכסיהם באפיקי השקעה יציבים יותר. 

על כן רבים מצביעים דווקא על עליית מחירים במהלך השנה הקרובה. בכל אחת מההערכות של משרד האוצר, משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל יש צפי לעליית מחירים שנתית של 3-4%, בדומה לשנה שעברה. הסיבה לכך היא דווקא היעדר היציבות הפוליטית בישראל. אם יש כאלה אשר חוששים שדווקא חוסר הוודאות והיציבות הממשלתית יכולות לגרום לבלימה בשוק הנדל״ן, אז ההיפך – היעדר רפורמות ממשלתיות, סיום תכנית הסבסוד הממשלתית ״מחיר למשתכן״ ובאופן כללי חוסר אמון בממשלה, מובילים לרכישת דירות מוגברת בקרב הציבור ולכך שהממשלה לא יכולה להתערב בשוק עקב אי התפקוד שלה, ובעקבות כך המחירים עולים. 


עם זאת, בניגוד להערכות האופטימיות, הערכות מסוימות דווקא מביעות חשש ממשבר בענף, דווקא בשל אי הוודאות השלטונית שהזכרנו מקודם. המיעוט בהתחלות בנייה בגלל משבר הקורונה, ההיצע הגדול בפריפריה שעדיין מקשה על הצמיחה, לצד קבלנים שמוותרים על מכרזים בשל מחירי קרקעות גבוהים מדי, דווקא אולי חוזים עתיד פחות ורוד מהתחזיות הרשמיות של שמאי הנדל״ן ומשרדי הממשלה. 

אז איך השוק יתנהג בהמשך השנה? על פי רוב הציפיות המגמה החיובית תימשך, המחירים ימשיכו לעלות והשוק ימשיך לצמוח. אך כמו שכבר למדנו בשנה החולפת, החיים הם בלתי צפויים. המגמות והצפיים צפויים להשתנות לפי השינויים בכלכלה בהשפעת הקורונה ובעיקר לפי סוג הממשלה שתקום או לא תקום כאן, במהלך החודשים הקרובים. 

היה מעניין?

הרחיבו את הידע וקראו עוד מאמרים

סוגי הלוואות - כמה זה עולה לנו?

סוגי הלוואות – כמה זה עולה לנו?

מה זה הלוואה בכלל? הלוואה היא הסכם בו מלווה אדם או חברה כסף לאדם או גוף אחר (לווה), לפי התנאים שנקבעו בהסכם. סכום הכסף שניתן

מה זה NFT?

שווי השוק של תחום הNFT כבר מגיע ל-12 מיליארד דולר ונראה לי שאי אפשר להתעלם מזה יותר. בדיוק כמו שהקריפטו לא הולך לשום מקום. גם

דילוג לתוכן