מהו מדד:

הצורה הכי פשוטה להסביר מהו: זהו ני”ע אשר המאגד מידע על קבוצת מניות בעלות מכנה משותף מסוים. יכולים להיות מדדים המאגדים מניות מאותו ענף כמו למשל: פארמה,טכנולוגיה, נדל”ן וכו.. או מדדים המאגדים מניות על פי שווי השוק כמו למשל- מדד ת”א 35, שהוא מדד המכיל את 35 המניות בעלות שווי השוק הגדול בשוק ההון הישראלי. המדד כשמו, ימדוד ויסקור את מצב השוק הכולל של כל אותם ניירות ערך אותם הוא מכיל.

אם נרצה להשקיע במדד, נוכל לרכוש בעלות בקרן/ תעודת סל אשר תחקה את תנועת המדד, השקעה הנחשבת “בטוחה” יחסית מכמה סיבות: העיקרית שבהן היא עצם העובדה שהמדד ישקף תנועות של מניות באופן יחסי לגודלן במדד, מה שיתרום לאיזון כולל בתנועת המדד. כלומר, אם כמה מניות במדד יראו ירידה במהלך יום, ומנגד יהיו מניות שדווקא יראו עליה יווצר איזון ממוצע בתנועה הכוללת של המדד מה שימנע ירידות ועליות חדות.

השקעה במדדים תהווה השקעה סולידית ויציבה לאנשים המאמינים בשוק מסוים/ ענף מסוים באופן כולל, וישאפו להשיג תשואה לאורך זמן.

חשוב להבין שלמרות שהמדד יאגד כמות חברות ויאזן תנודות, עדיין קיימת אפשרות סבירה בה תהיה תנודה שתשפיע על כל המדד- החל מתזוזה בשוק של מדינה שלמה המושפעת מכלכלתה ועד השפעה על כמות משאבים, שינויי נתונים או ידיעות מסוימות שישפיעו על מדד סקטוריאלי כמו פארמה, נדל”ן, בנקים וכו..

מדד ה S&P 500 האמריקאי (מדד המאגד את 500 החברות הגדולות בשוק האמריקאי) השיג תשואה שנתית של כ14% (נתון חציוני) החל מ1970! כלומר, כל דולר שהושקע במדד אז הפך ל- 100 דולר היום.

מדדים (Indices)

מדדים משקפים את רמת המחירים הממוצעת של קבוצות נבחרות של מניות הנסחרות בבורסה.

לדוגמא: מדד ת”א 35 משקף את רמת המחירים של 35 המניות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בישראל.

שינוי במדד משקף את ממוצע השינוי בתשואה של כלל המניות במדד

מדד דאו ג’ונס (Dow Jones)

נחשב לאחד המדדים החשובים בארצות הברית ובעולם בכלל. המדד משקך את מצבה הכלכלי של כלל התעשייה בארצות הברית ומכיל 30 חברות מסקטורים שונים.

מדד נאסד”ק (Nasdaq)

מדד המורכב מ- 100 החברות הגדולות בעולם. הנאסדק היא גם אחת מהבורסות למסחר במניות בוול סטריט הגדולות בעולם

מדד S&P 500

אחד המדדים החשובים והמשפיעים ביותר (אולי החשוב ביותר) בארצות הברית ובכלכלה העולמית. המדד,  מנוהל על ידי חברת סטנדרד אנד פורס (Standard & Poor’s) והוא מכיל בתוכו מניות של 500 חברות ציבוריות.

מדד תל אביב 35 – מאגד את 35 המניות הגדולות בבורסת תל אביב

מדד תל אביב 125 – מאגד את 125 החברות הגדולות בבורסת תל אביב

מדד תל אביב 90 – מאגד את 90 החברות הקטנות במדד תל אביב 125 (כל המניות שלא נמצאות בתל אביב 35 וכן נמצאות בתל אביב 125)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן